Antsvoris
EMOCINIAI IR ELGESIO SUTRIKIMAI
Antsvoris – organizmo būsena, kai žmogaus yra pernelyg didelis riebalinio audinio kiekis, imantis trukdyti normaliam organizmo funkcionavimui.
Antsvorio atsiradimą labiausiai sąlygoja šie veiksniai:
- netinkama mityba;
- mažas fizinis aktyvumas;
- genetiniai faktoriai;
- endokrininės sistemos sutrikimai.
Genetika ir endokrininiai sutrikimai viršvorio atsiradimą sąlygoja vos keletui procentų nutukusių žmonių. Dažniausia priežastis yra maistas - valgoma nereguliariai, per didelis riebalų kiekis racione, gausus sočiųjų riebalų turinčių produktų vartojimas, didelė paros maisto raciono energetinė vertė.
Medicinoje ir psichologijoje dažnai apsiribojama nuomone, kad pakanka sumažinti maisto kiekį, padidinti fizinį aktyvumą ir viršsvorio problema išsispręs. Šios priemonės neabejotinai yra veiksmingos, bet dažnai daug pastangų reikalaujantis maisto ribojimas baigiasi žmogaus nuovargiu ir grįžimu prie senų įpročių, prarandant visą ribotu laikotarpiu įgytą naudą – sumažintas svoris grįžta ir dažnai su kaupu.
Ištikrųjų žmogus daug valgo, nes yra trūkumo problema. Yra nesamoningas jausmas, kad kažko trūksta ir tą trūkumą bandoma kompensuoti maistu. Gali tai būti trūkumas santykiuose (trokštama būti mylimiems ar iš vaikystės yra nepatenkintas trūkumas tėvų), galbūt savirealizacijoje, ieškoma nusiraminimo ir t.t. Pačiam žmogui įsisamoninti, atrasti ir suprasti, iš kur kyla nepatenkintas stygius, yra labai sudėtinga. Gydymo menas yra išsiaiškinti, kurioje srityje žmogus jaučia stygių, atsekti trūkumo šaltinį. Kai nebus trūkumo, nebus ir poreikio užpildyti jo maistu ir tuomet svoris susireguliuos savaime. Vien dietomis ar atlikus vienokį ar kitokį maisto netoleravimo testą, retai kada galima pasiekti ilgalaikių rezultatų.
Holistinis priėjimas prie žmogaus įgalina nustatyti tikrasias viršsvorio priežastis ir jas šalinti kiekvienam individualiu savalaikiu būdu.