Cholesterolis

ŠIRDIES IR KRAUJOTAKOS SISTEMOS LIGOS

Cholesterolis yra būtina mūsų organizmui medžiaga, tai yra žmogaus organizmo riebalas, kuris svarbus geros sveikatos palaikymui. Jis dalyvauja visų ląstelių 'statyboje‘, ypač svarbus galvos smegenų ir nervų sistemos ląstelėms. Plačiai žinoma, kad yra taip vadinami 'gerasis‘ ir 'blogasis‘ cholesterolis. Ištikrųjų toks skirstymas nėra teisingas, nes abi cholesterolio rūšys yra reikalingos. 'Gerasis‘ cholesterolis yra kaip smėlis – kietas, aštrus. 'Blogasis‘ cholesterolis yra kaip plastilinas – minkštas ir lipnus.

Cholesterolio esmė yra taisyti vidines organizmo gleivines, žaizdeles, kurios atsiranda dėl įvairiausių priežasčių: virusų sukeltų pažeidimų, sumušimų, kitų traumuojančių veiksnių. Organizmas pažeidimus turi susitvarkyti pats. Vaizdžiai tariant ant atsiradusios žaizdėlės pirmiausia reikia uždėti pleistrą ir tai atlieka lipnus 'blogasis' cholesterolis. Žaizdelei apgijus, atsiranda lyg šašas, kurį nugludina ir sutvarko 'gerasis' smėlinis cholesterolis. Todėl abiejų rūšių cholesterolių negalima atskirti, nes abi rūšys yra kaip proceso vienodai svarbios dalys.

Problema atsiranda tuomet, kai sutrinka pusiausvyra ir organizmas cholesterolio gamina perdaug. Padidinta cholesterolio gamyba vyksta tuomet, kai yra daug žaizdų organizmo gleivinėse. Gali būti laikini cholesterolio padidėjimai, kai, tarkim, organizmi reikia susitvarkyti po infekcinės ligos ir pan. Jei cholesterolio kiekis padidėjęs nuolatos, reiškia yra sutrikusi kapiliarinė kraujotaka, kraujagyslės yra nepakankamai maitinamos ir ant jų sienelių yra susidarę daug pažeidimų, žaizdų. Visas šias žaizdeles organizmas ir nori 'užplombuoti‘ gamindamas daug lipniojo cholesterolio. Kai žaizdų daug, organizmas vis klijuoja ir klijuoja, lipniosios medžiagos ant kraujagyslų sienelių susidaro daug ir tai jau kliudo pratekėti kraujui.

Cholesterolio kiekio reguliavimo sprendimas – pasirūpinti kraujagyslėmis, išsiaiškinant priežastis, kodėl atsiranda pažeidimai. Pagrindinės padidėjusio cholesterolio priežastys yra trys:

1. fizinio aktyvumo stoka,

2. antsvoris,

3. stresas.

Stokojant fizinio aktyvumo yra sutrikęs kraujagyslių maitinimas, nes ištikrųjų kraujagyslės yra maitinamos ne iš jomis tekančio kraujo, bet iš aplinkinių audinių. Antsvorio atveju kraujagyslių yra pernelyg daug, kad organizmas gebėtų išlaikyti tinkamą jų sveikatą, todėl jos serga, žaizdojasi. Streso atveju kraujagyslės susitraukia mobilizuodamos jėgas ir ruošdamosi 'kovai‘. Stresui tęsiantis ilgai ir nuolatos, kraujagyslės taip pat pažeidžiamos.

Padidinto cholesterolio priežastys gali būti viena iš paminėtų, gali būti ir visos trys. Gydymo esmė yra nustatyti priežastis, priklausomai nuo stadijos sudėlioti prioritetus ir, gydytojui bei pacientui bendradarbiaujant, sėkmingai siekti tikslo.

Klinikoje turėjome daug atvejų, kai žmonės kreipėsi dėl padidinto cholesterolio kiekio kraujyje. Paminėsime vieną, kai 38 metų vyrui cholesterolio tyrimo parodymai buvo negeri. Vyrukas buvo pakankamai fiziškai aktyvus, antsvorio neturėjo ir jam labiausiai padėjo osteopatijos seansai, kurių metu jis visiškai atsipalaiduodavo ir tiesiog miegodavo. Taigi, šiuo atveju padidėjusio cholesterolio priežastis buvo vidinė įtampa, stresas ir atsipalaidavimas padėjo sureguliuoti cholesterolio rodiklius.