Hipertenzija

ŠIRDIES IR KRAUJOTAKOS SISTEMOS LIGOS

Kraujo spaudimas – tai kraujo slėgis į kraujagyslės sienelę, augantis ir krentantis sulig kiekvienu širdies dūžiu. Kraują, kuris neša deguonį, širdis turi išstumti tam tikru spaudimu, kad jis pasiektų vidaus organus. Pernelyg aukštas kraujo spaudimas yra vadinamas arterine hipertenzija.

Alopatinėje medicinoje skiriamos dvi arterinės hipertenzijos rūšys – tai pirminė ir antrinė.

Hipertenzija priskiriama antrinei, kai jos atsiradimas yra sąlygotas tam tikros (pvz. inkstų, smegenų, endokrininės sistemos) ligos ir yra vienas iš jos padarinių. Išgydžius ligą, kraujospūdis susireguliuoja savaime.

Pirminė hipertenzija dar vadinama esencialine ir jos atsiradimas nėra sąlygotas aiškios ligos, t.y. nepavyksta nustatyti padidėjusį kraujospūdį sukeliančios priežasties.

Ištikrųjų hipertenzijos atsiradimo priežastis visuomet yra, tik čia reikalingas gydytojo meistriškumas, kad tą priežastį surasti. Labai dažnai yra skiriami kraujospūdį mažinintys vaistai nuodugniai net nebandant ieškoti hipertenzijos atsiradimo priežasties.

Vaizdžiai kraujo spaudimo veikimo principą galima palyginti su dirvos laistymu gumine žarna. Reikalingas tam tikras spaudimas žarnoje, kad vanduo pasiektų ir sudrėkintų reikiamą žemės plotą. Jei spaudimas bus peržemas, vanduo nepasieks reikiamo atstumo, jei peraukštas, tuomet pavojus kyla pačiai laistymo sistemai. Jei laistoma žemė yra labai perdžiūvusi, sukietėjusi, tarsi su luobu, tuomet vanduo nesigeria. Taip yra ir su žmogaus kūnu. Jei kažkuri vieta žmogaus kūne yra sukietėjusi, lyg su luobu, tuomet tas organas negali priimti kraujo atnešamo deguonies. Kraujotakos sistema kelia kraujospūdį, kad aprūpintų tą vietą krauju, bet sergantis organas deguonies priimti nesugeba. Čia ir reikalingas gydymo meistriškumas, kad nustatyti sutrikimą, jį pašalinti ir tuomet kraujospūdis susitvarkys savaime.

Hipertenzijos nebuvimui yra svarbus normalus kūno svoris. Jei žmogus turi antsvorį, tuomet kraujospūdis bus aukštas. Žmogaus organizme kraujagyslių yra tiek, kiek yra, o esant anstvoriui širdžiai krauju reikia aprūpinti daugiau kraujagyslių, tad spaudimas yra keliamas. Kaip su anksčiau minėta laistymo žarna – jei reikia palaistyti didesnį, platesnį dirvos plotą, tai vanduo turi trykšti stipriau ir tam reikalingas aukštesnis slėgis laistymo žarnoje. Tad nutukusiam žmogui hipertenzijos priežastis yra antsvoris ir tokiu atveju gydymas bus svorio mažinimas.

Arterinės hipertenzijos priežastis visuomet yra, jos tik reikia gerai paieškoti.